VELKOMSTKOMITÉ: Pedagogisk leder ved Brekken oppvekst- og lokalsenter Marielle Dahlsten og Lajla Renander, språkarbeider ved samisk avdeling, hilste velkommen ved kunnskapens portal.
Å bli møtt av en portal av bøker gir et hint om at du er i ferd med å tre inn på hellig mark. For hva annet kan en plass kalles der barn og ungdommer samles for å feire sommeravslutning på skoleåret. En plass der kunnskap, framtidstro og nye generasjoner skoleres og vokser opp.
Tekst og foto: Marit Manfredsdotter
FULL FART: Skuterkjøring med «Lynxen» på scena konkurrerte om oppmerksomheten fra små musikere med hjemmelagde instrumenter. Lynxen er siste modell og inspirert av artisten Jon Henrik Fjällgrens egen racermodell.
Så gjorde de det igjen, slo på stortromma og inviterte til sommerfest med viktige temaer på tablået. Brekken oppvekst- og lokalsenter er som en kraftfull energi-injeksjon når det skal arrangeres viktige, innholdsrike og gledelige høydepunkter i livet for bygdas folk.
Sang og musikk skremte bort de verste regnskyene denne førsommerettermiddagen, mens duften av varm kjøttsuppe tok seg av siste rest av vinteren. Enda et skoleår har passert, en sommer står før døra, og både barnehagebarn og skoleungdom blomstrer.
Inkludering og miljø er to viktige temaer som det er arbeidet mye med det siste året. Resultatet fikk publikum både smake av, lytte til, føle på, og ikke minst bli berørt av.
FØRSTE PARKETT: Publikum, familie, slekt og venner hadde alle god utsikt over den lille scena på innergården.
– Vi har jobbet med sommerfesten i en og en halv måned, og her er alle elevene inkludert, fra barneskolen til førskolen og skolen. Dette er teamwork, og alle trengs for at vi skal få til dette, forteller Marielle Dahlsten.
Musikken de inviterte gjestene ble presentert for er inspirert av årets BlimE-sang «Ferdigsnakka» og Jon Henrik Fjällgrens «Jeg er fri».
– Gjennom hele året jobber vi mye med viktigheten av at alle skal få være som de er. Et eksempel på det er bokseringen med sparring som vi har satt opp, akkurat som i Jon Henrik Fjällgrens musikkvideo. Barna har også skrevet dikt som står på de store bokstavene som blir donert til Brekken IL etter festen. Der er kjærlighet uten grenser temaet.

KROPPSKUNST: Køen til tatoverings-studioet var like lang som patriotismen var stor.

GJENBRUK: Pappbokstavene med BREKKEN i lysende rødt vil bli donert til Brekken IL til bruk for ivrige supportere på hjemmekamper i sommer.

PATRIOT: Det er ingen tvil hvor denne gutten kommer fra.
Barnehagen har i dag 16 barn, skolen har 23 elever. Det virker ikke som det blir færre barn i Brekken framover. Og det er godt med plass i den store skolebygningen.

FARGEBOMBE: Kast med bløt fargesvamp var en populær aktivitet, og treffsikkerheten var det ikke noe å si på.
– Barna har vært med på å koke margben, og de har lagd instrumenter av utgravde reinsdyrkløver. Dette er et tradisjonelt samisk instrument, forteller Marielle Dahlsten videre.

Alle på scena ga alt for å varme opp publikum i den litt kalde junikvelden.
– Neste års tema for sommerfesten er allerede i planleggingsfasen, avslutter Marielle Dahlsten og smiler stort, kledd i regnfrakk i solens farge.
FLERE FINE REPORTASJER FRA VÅRE BYGDER FINNER DU HER