Røros kulturskole har en rekke populære tilbud for barn og unge i kommunen. I Brekken er vi så heldige at skolens musikklærer også er ansatt ved kulturskolen, og dermed kan elevene få instrumentopplæring i kulturskolens regi uten å dra helt til Røros.
Tekst: Oda Mari Breivold Skott
Foto: privat
Hver uke har musikk- og kulturskolelærer Mari Eggen instrumentopplæring med 12 elever ved Brekken oppvekst- og lokalsenter. Opplæringa foregår i skolens lokaler og i løpet av skoledagen. Dermed er det enkelt gjennomførbart rent logistikkmessig for familiene som har unge musikere i hus.
Elevene får velge mellom fele, gitar og piano, alt med kyndig opplæring fra Mari Eggen.
Et knippe spente kulturskoleelever samlet før høstens huskonsert.
Kulturskoleelevene pleier å framføre musikk de har øvd på i forbindelse med skoleavslutninger og andre tilstelninger i skolens regi. I tillegg blir det arrangert huskonserter til stor glede for familie, slekt og venner.
Høstens huskonsert gikk av stabelen den 24. oktober. Spente kulturskoleeelever fikk vist fram det de hadde øvd på utover høsten, og etter konserten vanket det både kaker, saft og kaffe.
Kjersti Brynhildsvoll hadde åpent bibliotek, og de besøkende der fikk ordnet boklån akkompagnert av toner fra unge musikere.
De fem feleelevene spilte flere låter for det lydhøre publikummet og høstet applaus for opptredenen.
Fra venstre: Lærer Mari Eggen, Mattis Ola Breivold Skott (delvis skjult), Niklas Heggseth Sundt, Therese Ryen Hanssen, Ingeborg Sødal og Freja Valseth.
Huskonsertene motiverer elevene til ekstra innsats når det gjelder øving, og samtidig er det et trivelig avbrekk i hverdagen for de som kommer og hører på. En vinn-vinn situasjon, med andre ord.
Er ikke din bedrift her ennå?
Du får tilgang på en unik markedsplass, og dine kunder finner deg enkelt. Kontakt oss så ordner vi det i dag.